Dolla Morte (2006)

dolla

Bill Zebub, twórca Dolla Morte, reklamuje się jako „król filmów klasy B”. Abstrahując od śmieszności tego stwierdzenia, być może niezamierzonej, jest w nim sporo pychy, o czym można przekonać się, oglądając wyżej wymienione pseudodzieło sztuki filmowej, w którym aktorów zastąpiły lalki i action figures.

2 dolls

Nie wątpię, że twórcy filmu świetnie się bawili przy pracy, zapewne przekonani o swej oryginalności. Wszak zabawa, w tym także lalkami, to ważna funkcja ludzkiej kultury i życia społecznego. Film otwiera obszerny dupochron: wyjaśnienie, że to komedia, niemająca na celu nikogo napiętnować, urazić, etc. Jeśli Bill Zebub faktycznie tak uważał, powinien zostawić Dolla Morte w szufladzie i wypuszczać stamtąd wyłącznie na przyjęcia z bliskimi znajomymi.

zombiedoll-550x410

Ta rzekoma komedia o wielce wątpliwych walorach estetycznych w założeniu miała być satyrą na amerykańskie społeczeństwo i zorganizowaną religię (katolicką). Jednak zamiast satyry wyszło z tego pastwienie się na poglądach, których się nie lubi, i choć każdemu wolno mieć własne zdanie, tu jego wyrażenie wypadło marnie i po prostu brzydko. Jakkolwiek uważam, że na polu fikcji – czy to ekranowej, czy literackiej – wszystko powinno być dozwolone, a odbiorca sam powinien wybierać teksty kultury i wartości w nich zawarte.

dolla-morte-1

Co do wykorzystania lalek, porzućcie złudzenia. Większość z nich została potwornie zniszczona i wykorzystana w sposób, jaki wielu kolekcjonerów uznałoby wręcz za bluźnierstwo. Bill Zebub twierdzi, że użył lalek do swojego filmu, bo zatrudnienie aktorów do takich ról byłoby zbyt szokujące. Facet chyba mało horrorów i pornosów ogląda, duh… 😛 Z satyry wyszło przede wszystkim pastwienie się na plastiku, a towarzyszące mętnej fabule opary absurdu wybitnie utrudniają intelektualne oddychanie, choć film trwa niewiele ponad godzinę. Zatem polecam Państwu OMIJANIE Dolla Morte łukiem szerszym niż omijalibyście zdechłe cielę rozkładające się w tropikalnym słońcu.

dolla4

Reklamy

12 thoughts on “Dolla Morte (2006)

  1. … i znowu będą gadać, że lalkami bawią się tylko niedowartościowane świry 😦

  2. Co to trzeba mieć w głowie, żeby wpaść na coś takiego….trociny…? Ani to oryginalne, ani estetyczne autor kompleksy chciał leczyć czy co..

  3. Muszę to obejrzeć. Ostatnimi czasy wyszukujemy z koleżankami z pracy podobne „arcydzieła” i oglądamy podczas babskich spotkań. Mamy już za sobą „Zęby” i „Morderczą Oponę”. Co ci twórcy we łbach mają to ja nie ogarniam…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s