Alma – lalka jako metafora bezwolności

Na tę animację trafiłam przypadkiem – jak zwykle 🙂 – szukając horrorowych shortów. Ma przyjemny klimat. Przewidywalność fabuły nie jest tutaj jakąś szczególna wadą, pozwala po raz kolejny ugruntować metaforyczne znaczenie lalki jako istoty nieposiadającej żadnej władzy nad sobą.

Człowiek zamieniony w lalkę staje się czyjąś własnością, ofiarą cudzych pomysłów i kaprysów – przedmiotem. Nie chcemy utraty własnej woli i boimy się tego. Zabawki są interesujące tylko wtedy, kiedy my się nimi bawimy, a nie stajemy się nimi. Ze względu na brak możliwości samodzielnego ruchu i posługiwania się mimiką, człowiek-lalka jest niezdolny do zakomunikowania swojego stanu otoczeniu. Nikt nigdy się nie dowie, że nie ma do czynienia ze zwyczajnym przedmiotem, lecz uwięzioną istotą ludzką.

Strach wzbudza również odwrotna sytuacja, kiedy to lalka staje się istotą żywą. Z tego powodu takie właśnie lalki są popularne w horrorze. Zarówno człowiek uwięziony w przedmiocie, jak i ożywiony przedmiot, to zakłócenie ustalonego porządku, wyłom w bezpiecznej rutynie. Wszak trudno jest wyobrazić sobie, że kimś, kto łamie wolę ludzi lub ożywia lalki, kierują szlachetne pobudki.

Reklamy

16 thoughts on “Alma – lalka jako metafora bezwolności

 1. Alma nie jest lalką. Alma jest małą dziewczynką, która wykazuje cechy naturalne u dziecka, a jednak powszechnie niepożądane – ciekawość i śmiałość. Film ma zbyt duży ładunek moralizatorski i z tego powodu lekko mnie wkurza.

  • Alma BYŁA dziewczynką, już nie jest. Ja tu żadnego moralizatorskiego ładunku nie widzę. Tylko dziecko, które miało pecha trafić w nieodpowiednie miejsce w złym momencie.Zauważ, że ona się tam nie pcha na siłę, drzwi otwierają się same, kiedy dziecko już ma zrezygnować i iść swoją drogą. Gdyby to była bajka, mozna by się tam dopatrywać morału. Ale to jest horror – wykrzywienie rzeczywistości – gdzie zwyczajne przestaje być przewidywalne, a staje się wrogie.

  • Tylko oczkami mogą kręcić, biedactwa (oczy zwierciadłem duszy?), nawet nikogo nie mogą ostrzec. Ciekawa jestem, co by było dalej. Czyj to sklep? Po co temu komuś akurat takie zabawki?

 2. dziwne a hipnotyzujące – piękna grafika,
  straszna historia przez swą niedokładność –
  jeśli Alma stała się lalką – czym była postać,
  która Ją zwabiła – fantomem, projekcją iście
  chorego umysłu?
  generalnie wystrój wnętrz niesamowity – trochę
  mi to przypomina „Katedrę”, gdzie rwące się ku
  słońcu rzeźbione kolumny stają się swoistym
  krwioobiegiem bezlistośnie pochłaniając kolejnych
  śmiałków nieświadomych nieodwracalnego zagrożenia 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s