Płoń, wiedźmo, płoń czyli czarownice też tworzą lalki

– Mówiłem ci, że lalka to zrobiła! – A.Merritt

Witam w grudniu! Dawno nie było o lalce w (pop)kulturze, a niektóre materiały na ten temat zalegają u mnie juz bardzo długo. Przykładem niech będzie tytułowa powieść Płoń, wiedźmo, płoń (Burn, witch, burn) Abrahama Merritta. Gdzie tu lalka, zapytacie? Tytuł nie wygląda lalkowo, podobnie jak i okładka tejże minipowieści grozy.

pYaVsCv

Głównym bohaterem powieści jest lekarz, sceptyk. Jak to często w horrorach bywa, racjonalny obraz świata rozpada się w obliczu wydarzeń, a wszystko zostaje postawione w zupełnie nowym swietle – tu za sprawą lalek: „Podniosłem lalkę Petersa, po czym zacząłem studiować ją drobiazgowo. Nie potrafiłem ustalić, z czego została zrobiona. To nie było drewno, jak w przypadku drugiej zabawki. Materiał przypominał połączenie gumy z woskiem. Nie znałem takiego tworzywa. Rozebrałem ją. Nieuszkodzona część lalki była anatomicznie perfekcyjna. Włosy – starannie umieszczone na skalpie – zrobiono z ludzkich. Oczy natomiast przygotowane zostały z jakichś niebieskich kryształów. Odzież wykonano starannie jak ubrania lalki Diany”. Klimatycznie, prawda?

3191959738_f1b2e35595

Pojawienie się tej książki w Polsce zawdzięczamy wrocławskiemu Wydawnictwu Dobre Historie specjalizującemu się w weird fiction. Płoń, wiedźmo, płoń reklamowano jako klasyk gatunku, z czym należy się zgodzić. Nie można jednak nie zauważyć, że powieść nieco trąci myszką, co nie znaczy, że nie znajdzie fanów. Na pewno warto ją przeczytać choćby ze względu na same lalki. Tytułowa wiedźma zmienia w nie ludzi. Kolejne ofiary werbuje w sklepie, gdzie sprzedawane są jej wyroby. Rodowód mrocznych umiejętności wiedźmy autor wywodzi ze starozytnego Egiptu, który za życia Merritta nie był jeszcze tak dokładnie poznany jak dziś, a i obecnie nie wiemy na ten temat absolutnie wszystkiego. Oczywiście nie znaczy to, że powinniśmy spodziewać się najazdu krwiożerczych lal upiornej lalkarki, ale pomarzyć można 😉

Reklamy

18 thoughts on “Płoń, wiedźmo, płoń czyli czarownice też tworzą lalki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s