LDD The Four Horsemen – Pestilence (Zaraza)

„Wrzućcie na wozy swoich umarłych,
Rogi bawole palcie i sierść.
Chustami z octem usta zatkajcie,
Może oszczędzi was czarna śmierć.

Daj deli dol daj doli del
Choćbyś się ukrył nie ujdziesz jej
Daj deli dol, kosi jednako
Mieszczan, rycerzy, chłopstwo i kler.”

(Greenwood Czarna śmierć)

20131004_110400Jak wiecie, postanowiłam uzbierać całą serię Living Dead Dolls Czterech Jeźdźców Apokalipsy. Obecnie jestem w połowie. Mój najnowszy nabytek spod znaku truposzy to Zaraza. Wg niektórych źródeł jeźdźcowi temu przypisuje się spowodowanie plagi czarnej śmierci w XIVw., chyba największej epidemii w dziejach ludzkości. W związku z tym, lalek został wystylizowany przez Mezco na plague doctora (doktora / lekarza zarazy). Maskę, jaką ma na twarzy, nosili w tamtym czasie lekarze zatrudniani do opieki nad zarażonymi. Co ciekawe, wcale nie zawsze byli naprawdę medykami z wykształcenia – nie musieli, zajmowali się przecież straconymi i sami zostali spisani na straty. W dziobie maski ukryte były słoma i rozmaite pachnidła, miała ona chronić przed zarażeniem się. Plague doctors prowadzili także spis zgonów, często bywali także wykonawcami ostatniej woli zmarłych.

plague-doctorPozostała część stroju lalki jest, jak widać, średnio podobna, kapelusz trikorn pochodzi z XVIII wieku, zapinana z boku szata (habit?) raczej też. Zamaskowany lalek robi świetne wrażenie, ale kto by się oparł zajrzeniu pod maskę?

20131004_110416

Ja się nie oparłam…

20131004_110536Jak widać plaga nie oszczędziła plague doctora :/ Skóra ma chorobliwie szary odcień, a ciało pod szatą (habitem?) jest zdeformowane – nie mam pewności, czy to celowe, doskonale jednak pasuje do konwencji.

20131004_110619Jeszcze dwóch jeźdźców i będę mogła zaprosić Was na Armageddon 😉

20131004_110752Póki co, posłuchajcie opowieści o czarnej śmierci:

źródła: wikipedia

28 thoughts on “LDD The Four Horsemen – Pestilence (Zaraza)

 1. Twój Lalek bezapelacyjnie kojarzy mi się z przeklętą Povelgia Island 🙂 Jest fajny, mroczny, a ta jego maska już sama w sobie jest przerażająca. Wszystko więc na plus jeśli ktoś kocha takie klimaty 🙂 Ja jak najbardziej 🙂
  Pozdrawiam.

 2. Matko i córko! Jaka zajebiaszcza stylizacja! Brawa dla twórcow tej lalki. Maska Pana Zarazy jest bardziej przerażająca niż skrywajace się pod nią lico – wspaniała, straszna i bezosobowa.

 3. lalek bez maski całkiem sympatyczny powiedziałabym słodki, gdyby nie ślady po dżumie 🙂
  Jednak strój słusznie jest inspiracją z wieku dopiero XVIII; choć postać doktora zarazy znana była już w starożytności. Skórzany płaszcz pokryty woskiem i uszyty od szyi po kostki, kapelusz i maska z dziobem ptaka gdzie w miejscu na oczy wstawiano szkła, to faktycznie wymysł z końca wieku XVII. W Średniowieczu i Odrodzeniu funkcję doktora – śmierci w miastach sprawował kat i ceklarze, także ubrani charakterystycznie. W wyniku licznych zaraz w wieku XVII i XVIII zostają powołane specjalne bractwa które się zajmują umierającymi. Chętnych do pracy jako doktor – śmierć nie brakowało pomimo – co widać na lalce – dużego ryzyka: doktorzy byli często wykonawcami testamentów zmarłych a pozostawiony bez zapisów majątek przechodził na własność braci. W Polsce funkcję doktorów śmierci pełniło XVII – wieczne Arcybractwo Męki Pańskiej działające przy franciszkańskich kościołach. Z czasem członkowie bractw śmierci zaczęli być rozpoznawani właśnie poprzez charakterystyczny strój (zresztą pięknie wykonany przez producenta lalki). Charakterystyczna ptasia maska pojawia się obowiązkowo jako podstawowa ozdoba weneckiego karnawału Trafiła też do teatru jak podstawowy element jednego z bohaterów słynnej „Commedia del arte” – ubranego właśnie w taki strój Pulcinelli (Poliszynela), osoby złej, podstępnej, dwulicowej; egoisty i intryganta patrzącego tylko swoich korzyści i dążących do nich ….. po trupach.

 4. Lalek robi wrażenie – jest przecież częścią ponurej historii .
  Bardzo polecam świetną książkę na ten temat „Czarna Śmierć” William Naphy i Andrew Spicer . To doskonałe opracowanie i nowatorskie spojrzenie na przyczyny zarazy .

 5. Oglądanie tego wpisu w środku nocy, kiedy za plecami (niby po to, żeby nie było zbyt cicho) nadają w tv jakiś horror nie jest wskazane 😉 Dreszcz mnie przeszedł, jak zobaczyłam, co doktorek ma pod maską… Brrr!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s