Wampiry i lalki

Kilka miesięcy zbierałam się z zamieszczeniem tego wpisu. Odkładanie na później tym razem opłaciło się – więcej mi się przypomniało 🙂

Zacznijmy od jednego z najpopularniejszych utworów o wampirach – Wywiadu z wampirem. Autorką książki jest poczytna pisarka Anne Rice, powieść została przeniesiona na srebrny ekran przez Neila Jordana w 1994 roku. Jedną z istotnych bohaterek tej historii jest wampirzyca Klaudia na zawsze uwięziona w ciele dziecka. Klaudia zbiera lalki, co w filmie było ukazane dość pobieżnie. W każdą rocznicę swych wampirycznych narodzin dostaje lalkę od wampira Lestata.

claudia louis coffin 10030771_2Podobne zainteresowania ma wampirzyca Drusilla z serialu Buffy: postrach wampirów. W przeciwieństwie do Klaudii to dorosła kobieta – w każdym razie ciałem. Umysł Drusilli został nieodwracalnie zniszczony, kiedy wampir Angel torturował ją, a potem uczynił swą „córką”. W serialu pojawia się początkowo jako długoletnia partnerka wampira Spike’a. Drusilla zbiera lalki porcelanowe, którym nadaje imiona, rozmawia z nimi, a kiedy są niegrzeczne – karci. Pomimo iż to jedynie poboczna postać serialu, Juliet Landau zagrała ją świetnie i przekonująco.

drusilla-surprise-innocent-doll-juliette-landau

Buffy_Vampire-Decor-S2

Lalki – figurki kolekcjonerskie pojawiają się także w niewydanej w Polsce powieści najbardziej hardcorowego horroropisarza – Edwarda Lee – pt. Brides of the Impaler (Oblubienice Palownika), nawiązującej w dość niesztampowy sposób do postaci hrabiego Draculi. Główną bohaterką powieści jest Cristina Nichols, kobieta, która w dzieciństwie przeżyła koszmar w rodzinie zastępczej. Wspomnienia wciąż żyją na dnie jej duszy. Być może to dlatego Cristina została projektantką okropnych laleczek w stylu LDD, Cadaverettes (w wolnym tłumaczeniu Truposzki). Jedna ze stworzonych przez nią serii to Plastic Surgery Botchies (w wolnym tłumaczeniu Ofiary Chirurgii Plastycznej), do której należą Liposucked Lisa (Lisa po liposukcji), Botox Bonnie, Rhinoplasty Robin (Robin po operacji nosa), Grafted Greta (Greta po przeszczepie), Facelifted Felicia (Felicia po liftingu twarzy), Implanted Isobel (Isobel z implantami). Wszystkie figurki cechuje drobiazgowe przedstawienie makabrycznych skutków nieudanych operacji. Wielka szkoda, że póki co Cadaverettes pozostają jedynie fikcją literacką.

Brides-of-the-Impaler-Lee-Edward-9780843958072

Ostatni przykład wampirzych związków z lalkami pochodzi z anime Vampire Princess Miyu. Tytułowa postać została wampirzycą w wyniku tragicznego splotu wypadków. W odróżnieniu od wielu typowych wampirów celem Miyu nie jest kuszenie śmiertelników, by zdobyć ich krew. Wraz ze swym towarzyszem Larvą poluje na shinma, złe istoty nękające świat. Na drodze Miyu staje od czasu do czasu tajemnicza dziewczynka Reiha władająca lodową magią. Obie znają się z przeszłości i w pewien sposób są ze sobą związane, choć powoduje to dyskomfort u obu. Reiha wydaje się żywić głęboką urazę do Miyu, jest wobec niej stale niegrzeczna i opryskliwa, mimo że w zasadzie stoją po tej samej stronie. Lodowej dziewczynce stale towarzyszy Matzukaze, lalka noszona przez nią w objęciach i popierająca jej każde słowo, równie zapamiętała w złości na Miyu. Reiha i Matsukaze są nierozłączni – oprócz siebie nie mają nikogo.

reiha2

miyutv3_reiha

Lalki są dobrymi towarzyszkami dla długowiecznych istot, a takimi są przecież wampiry. Choć lalki nie zastąpią ludzkiego towarzystwa, mają większe możliwości przetrwania wieków niż my – śmiertelne twory białkowe.

źródła: imdb.com; wikipedia; E.Lee Brides of the Impaler; zdjęcia z internetu

10 thoughts on “Wampiry i lalki

  1. Mama zawsze mówi, że Wywiad… to klasyka (przeczytała wszystkie pozostałe części) a Brad Pitt to jej jedna z miłości lat cielęcych. Tata wspomina te ściany w jej pokoju obwieszone jego twarzą:) Taki zbiór porcelanek zebrać – tylko wampirem trzeba zostać:)

  2. Faktycznie Reiha miała lalkę, zupełnie o tym zapomniałam XD Oby tylko moje nie skończyły w taki sam sposób, jak jej 😐

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s