Worry dolls z Gwatemali

Przeglądając internet w poszukiwaniu Czegoś-Zupełnie-Innego, trafiłam przypadkiem (jak zwykle) na tytułowe gwatemalskie worry dolls, nie tak dalekie kuzynki lalek voodoo. Wikipedia rzecze, że są to „dolls [that] remove worries” czyli dosłownie lalki, które usuwają zmartwienia. Często przydają się one dzieciom niemogącym spać, psychologowie doceniają działanie laleczek w zapobieganiu stanom niepokoju u małych pacjentów.

Worry dolls wywodzą się podobno z kultury Majów. Zwykle mierzą 1 cal wzrostu (2.54cm), są kolorowo odziane i występują w zestawach po 6, pakowanych w pudełeczka lub woreczki. W tradycji gwatemalskiej używa się tych laleczek, by pozbyć się zmartwień w taki sposób, że szepcze się im o swoich problemach. Wyszeptane lalce zmartwienie znika, przechodząc na nią samą. Potem wkłada się worry doll pod poduszkę przed spaniem i do rana zmartwienie znika. Kolejnej nocy można „obdarzyć” probleem następną lalkę z zestawu.

Aby stworzyć własną worry doll potrzebujemy kawałeczka drewna, szmatek, flamastra do namalowania buźki i kleju, którym przykleimy ubranko do jego posiadaczki. Już samo tworzenie laleczki ma działanie terapeutyczne. Typowe worry dolls prezentują się tak:

worry_dolls8801060_1_1

Choć jeszcze kilka dni temu nie miałam bladego pojęcia o istnieniu worry dolls, okazuje się, że inni mieli 🙂 Pewna przedsiębiorcza kobieta, JoAnn Paulsen, zetknąwszy się z tymi lalkami w 1989 roku, wkrótce sama zaczęła je sprzedawać. Więcej o jej działalności można poczytać na stronie www.worrydoll.com Istniał (lub istnieje nadal, nie udało mi się ustalić) zespół o tej nazwie.

Gwatemalskie laleczki doczekały się także filmu, ku mej szaleńczej radości, horroru. W 2008 roku powstał bowiem obraz zatytułowany Dangerous Worry Dolls (alternatywny tytuł Dangerous Chucky Dolls). Akcja filmu toczy się w więzieniu, gdzie za niewielkie przestępstwo odsiaduje wyrok Eva, główna bohaterka. Pozostając na łasce współwięźniarek i sadystycznej strażniczki, pewnego wieczoru wypłakuje swoje troski w czułe uszy worry dolls. Nocą laleczki użyczają kobiecie swej magicznej mocy, by mogła wywrzeć zemstę na swych prześladowczyniach. Filmu nie widziałam (jeszcze), ale jak tylko dostanę do w swoje ręce, nie omieszkam podzielić się wrażeniami. A na razie może zabawię się w tworzenie własnych worry dolls. 🙂

dangerous-worry-dolls

 

źródła: wikipedia, wisegeek.com, imdb.com; zdjęcia z internetu

Reklamy

7 thoughts on “Worry dolls z Gwatemali

  1. Ile lalek jeszcze nie znamy! Podejrzewam, że dla malutkich dziewczynek Barbie ma podobne działanie 😛

    Jak zrobisz już swoją, to się pochwal 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s