Lalki voodoo

Wizerunek lalki voodoo w naszej świadomości ukształtowała przede wszystkim amerykańska kultura popularna. Zgodnie z nim jest to złowrogi przedmiot umożliwiający rzucenie klątwy na niczego nieświadomą osobę. Lalkę voodoo wykonuje się ręcznie, ważne jest, by zawierała materiał biologiczny docelowej ofiary – włosy, paznokcie, skórę czy płyny ustrojowe. W miejscu twarzy można przypiąć fotografię. W tak przygotowaną lalkę wbija się igły. Ofiara czuje ból w przebitych miejscach, a jeśli jej mała kopia zostanie trafiona w wyjątkowo newralgiczny punkt, można nawet umrzeć. Istnieje również możliwość wykonania takiej lalki z wosku.

Magia voodoo to mieszanka wierzeń Afrykańskich i chrześcijaństwa. Kapłani voodoo potrafią kontaktować się ze światem duchów, tzw. loa. Lalki w rzeczywistości stosowane są do rzucania zaklęć opartych na ludowej zasadzie magii sympatycznej: podobne wywołuje podobne. Wbijanie igieł ma nie tyle spowodować ból, co wzmocnić siłę zaklęcia. Lalki używane są zresztą nie tylko do czynienia krzywdy, ale także uzdrawiania i innych pozytywnych praktyk.

Jednak popkultura zrobiła swoje. W internecie powstały nawet portale, w których można kupić lalkę voodoo sporządzoną rzekomo przez prawdziwych bokorów (kapłanów / magów) celem rzucenia klątwy właśnie. Jeśli takie coś funkcjonuje, widać jest na to popyt. Jednak filmy, czyli wytwory popkultury przeważnie, dają potencjalnym ofiarom nadzieję na uniknięcie złej magii. Podobno voodoo nie działa na osoby, które w nie nie wierzą (np. Klucz do koszmaru). Swoją drogą ciekawe, czy osoba wierząca w ten rodzaj magii mogłaby popełnić samobójstwo za pomocą lalki?

Popkultura odpowiada także za wykreowanie lalki voodoo na popularną maskotkę czy zawieszkę do telefonu. Lalka voodoo zrobiła także „karierę w polityce” – na zachodzie dostępne są schematyczne figurki polityków z oznaczonymi punktami newralgicznymi w ciele, sprzedawane wraz z kompletem szpilek. Na tej samej zasadzie działa Hoodude Voodoo (nomen omen 🙂 )chłopak zrobiony przez Frankie Stein w kreskówce Monster High – ilekroć wbije mu się szpilę, wszyscy pobliscy chłopcy reagują bólem.

Jak natomiast wygląda świat widziany oczyma lalki voodoo można obejrzeć w poniższym krótkim filmie:

Źródła: wikipedia, Czarna magia w XX-wieku, książki Mircei Eliade, zdjęcia z internetu

7 thoughts on “Lalki voodoo

  1. jestem zrozpaczona ;> przeszukałam dokładnie zdjęcie i nie ma wśród tych malutkich laleczek mojej 😉 jest cała czarna, ma czerwone serduszko na sukience i oczka też czerwone i w rączce maczetę z drutu. Jest prześliczna i robi za breloczek do kluczyków od mojego autka. Mąż ma zawsze problem z domknięciem szafki na klucze bo laleczka wystaje….hihihi Są przesłodkie!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s