Dolls (Lalki) 1987

Miłośnikom horroru Stuarta Gordona nie trzeba przedstawiać. Kolekcjonerom lalek może wypadałoby, ale chwilowo to nie on sam w sobie jest najważniejszy. Istotne, że w 1987 roku nakręcił horror o lalkach zatytułowany po prostu Dolls.

Już podczas napisów początkowych można pooglądać głowy lalek porcelanowych, które pojawiają się jako przedsmak tego, co czeka widza. Główną bohaterką filmu jest mała dziewczynka podróżująca po dzikszych ostępach USA z ojciem i jego bogatą dziewczyną.
Dziecko nie jest zadowolone z takiego towarzystwa i wyobraża sobie nawet, że ukochany pluszowy miś spuszcza tęgi łomot jędzowatej flamie tatusia. Samochód nieoczekiwanie grzęźnie w bagnie i cała trójka musi przemierzać dzikie ostępy z nadzieją na znalezienie schronienia.

Szczęście (albo pech) sprawia, że trafiają do domu starszego małżeństwa. Para uprzejmych ludzi, mieszkających jedynie w towarzystwie lalek, przygarnia na noc także młodego mężczyznę i dwie zabranego przez niego autostopowiczki. Choć gospodarze
są niezwykle mili, nie wszystkim będzie dane przeżyć tę noc. Mieszkające w domu lalki oceniają sytuację po swojemu i mają plany, zwłaszcza wobec tych, którzy nie potrafią okazać wdzięczności za to, co otrzymali.

Od nakręcenia Dolls minęło 25 lat, dlatego film nieco trąci myszką, jednak widzowie wychowani w tzw. erze w VHS znajdą sporo przyjemności w obejrzeniu go. Niejednej osobie może zakręcić się łezka, choćby na widok stanowiących kwintesencję lat 80-tych strojów autostopowiczek.

Stuartowi Gordonowi udało się stworzyć baśniową atmosferę, nawet jeśli momentami podchodzi ona pod groteskę. Z baśni pochodzi też tendencyjny podział postaci, łatwo mozna zorientować się, kto należy do dobrych, kto do złych. Jedynie porcelanowe lalki „występujące” w filmie załatwiają sprawy bardzo bezpośrednio i brutalnie, jednak czynią to w obronie, niekoniecznie własnej. Dolls to horror o klasycznej wymowie z konkluzją wywodzącą się z ludowych wierzeń – wszak nie od dziś wiadomo, że nie ma winy bez kary.

Film należy do tych lżejszych, łatwiejszych i przyjemniejszych w odbiorze, na pewno nie zepchnie niczyjego umysłu w mroki szaleństwa i nie pozwoli pogrążyć się w przygnębiających rozważaniach egzystencjalnych, za to świetnie pasuje do niego wesołe towarzystwo i miska popcornu czy torba chipsów 🙂

Foty z sieci, montaż mangustowy.

Reklamy

3 thoughts on “Dolls (Lalki) 1987

  1. kiedys ogladałam taki film – horror o trzech lalkach zakopanych w ogrodzie i ktos je odkopał, i one potem wariowały… ale nie pamiętam tytułu…Cały film się śmiałam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s