Laleczka Chucky – Child’s Play

Dziś trochę o kultowej horrorowej lalce, od której w zasadzie powinno się zacząć tego typu wywody. Ta lalka to Grzeczny Chłopczyk – zabawka na baterie wielkości kilkuletniego dziecka, przeznaczona dla chłopców – o mało groźnie brzmiącym imieniu Chucky. Pierwsza część tego amerykańskiego horroru zatytułowanego Child’s Play (dosłownie „dziecięca zabawa”, polski tytuł brzmiał bodajże Laleczka Chucky) powstała w 1988 roku, w niezapomnianej erze VHS.

 Chucky nie był zły od początku swego lalkowego istnienia, nie był nawet żywy. Przypadek sprawił, że uciekający przed policją i śmiertelnie ranny morderca Charles Lee Ray (w tej roli charyzmatyczny Brad Douriff), schował się w sklepie z zabawkami. Udało mu się przelać swą duszę w plastikowe ciało lalki – ku ogólnemu nieszczęściu parał się również czarną magią. Jako zabawka Charles trafił w ręce małego Andy’ego. Życie chłopca i jego mamy zmieniło się w koszmar, a w konsekwencji makabrycznych zdarzeń poczytalność małego Andy’ego stanęła pod znakiem zapytania. Charles natomiast znalazł sposobność, by z powrotem trafić do ludzkiego ciała.

Obecnie Chucky stracił nieco na straszności, od lat 80-tych kino zdążyło się tak zbrutalizować, że filmy mające niegdyś status horroru obecnie puszczane są w południe. Sama jednak do dziś z dreszczykiem emocji wspominam niektóre sceny z Child’s Play, oglądając ten film byłam dzieckiem i z takiej perspektywy go wspominam. Szczególnie zapadła mi w pamięć scena, w której mama Andy’ego odkrywa, że Chucky mówi i porusza się bez włożonych baterii, a także kiedy Andy pokazuje ślady lalki na rozsypanej w kuchni mące i nikt mu, biednemu maluszkowi, nie wierzy, że to nie jego małe stópki. Pamiętam również, że Chucky potrafił poszaleć ze skalpelem…

Ponieważ historia lubi się powtarzać, zwłaszcza kiedy generuje pieniądz, dzieje Chucky’ego rozwijały się w następnych czterech częściach. We wszystkich filmach głosu użyczał lalce Brad Douriff. W pogoni za Andym Chucky trafił nawet do szkoły wojskowej, następnie przygruchał sobie równie sympatyczna narzeczoną i… rozmnożył się. Chodzą słuchy, że na rok 2014 ekipa odpowiedzialna za stworzenie Chucky’ego przygotowuje remake filmu.

 Zdjęcia pochodzą z internetu, montaż mangustowy.

Reklamy

6 thoughts on “Laleczka Chucky – Child’s Play

  1. uwielbiam horrory! A Chuciekgo widziałam całą serię i to całkiem niedawno 🙂 Moją lubioną serią jest Hellraiser. Mam nawet figurkę kolekcjonerską głównego bohatera (?)

    • Pinhead mu na imię 😀 „We have such sights to show you”… Ja bym chciała kiedyś mieć jakąś figurkę lub lalkę Freddy’ego Kruegera, jednak w Polsce z takimi rzeczami ciężko, a na eBayu drogo 😦

      • Nie pisałam, że Pinhead, bo nie każdy wie o co kaman 🙂 Oprócz figurki (a podobna do oryginału miodnie) mam też koszulkę, plakat i dwa komiksy z serii XD

      • Wow! Ja mam jedynie filmy i książkę, a koszulkę nosi mąż 🙂 Z przodu koszulki jest twarz wyżej wymienionego, z tyłu siatka kostki LeMarchanda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s